2024/​73

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Parti fra Italien med en ung mand stående på en balkon. Sign. monogram 1839. Olie på papir monteret på lærred. 27×19,5.

Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadt.

En minimal revne. Nålehul. Minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

34.000 kr.

49 bud

34.000 kr.
32.000 kr.
(Autobud) 30.000 kr.
30.000 kr.
(Autobud) 29.000 kr.
29.000 kr.
(Autobud) 28.000 kr.
27.000 kr.
26.000 kr.
(Autobud) 25.000 kr.
25.000 kr.
24.000 kr.
(Autobud) 23.000 kr.
23.000 kr.
(Autobud) 22.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 19.500 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
18.500 kr.
(Autobud) 18.000 kr.
18.000 kr.
17.500 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.