2049/​33

Engelsk kongeligt bestik af pletsølv, graveret med monogram for prins Aage og Mathilde Calvi de Bergolo. Knive mærket Pat.no. 18355. Elkington & Co., årsbogstav Y= 1910. L. 12,5–26 cm. (78)

Bestående af: 12 middagsknive, 12 frokostgafler, 12 middagsskeer, 8 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 7 teskeer, 3 kaffeskeer.

Bestikket var en bryllupsgave til prins Aage (1887–1940) og Mathilde Calvi de Bergolo (1885–1949) den 14. Januar 1914.

Proveniens: Efterkommere af Christian IX til i år, herefter i privateje.

Fremstår med alders- og brugsslitage i form af tydelige ridser, mærker og indtryk. Knive med rust. Frokostknive - monogram utydeligt. En teske laf med fordybning/manglende metal.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag