2044/​904

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Kgl. P.

To vaser og en skål af stentøj dekoreret med hhv. okseblodsglasur med violette elementer, okseblodsglasur med okkerbrune elementer samt med blåviolet glasur med grønne elementer. To førstnævnte sign. Sonne, hhv. 42–77 og 7. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Lille vase sign. X86. Kgl. P. H. 6. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kgl. P.-vase: 2 hårrevner gående fra øverste kant og nedefter. Sonne-skål med lille afslag på indersiden af inderrand.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

11 bud

1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK