Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
To vaser og en skål af stentøj dekoreret med hhv. okseblodsglasur med violette elementer, okseblodsglasur med okkerbrune elementer samt med blåviolet glasur med grønne elementer. To førstnævnte sign. Sonne, hhv. 42–77 og 7. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Lille vase sign. X86. Kgl. P. H. 6. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kgl. P.-vase: 2 hårrevner gående fra øverste kant og nedefter. Sonne-skål med lille afslag på indersiden af inderrand.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
11 bud