2044/​904

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Kgl. P.

To vaser og en skål af stentøj dekoreret med hhv. okseblodsglasur med violette elementer, okseblodsglasur med okkerbrune elementer samt med blåviolet glasur med grønne elementer. To førstnævnte sign. Sonne, hhv. 42–77 og 7. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Lille vase sign. X86. Kgl. P. H. 6. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kgl. P.-vase: 2 hårrevner gående fra øverste kant og nedefter. Sonne-skål med lille afslag på indersiden af inderrand.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

1.250 kr.

11 bud

1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.
950 kr.
900 kr.
850 kr.
800 kr.
750 kr.