2021/​861

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Cirkulært spisebord af mahogni med massiv top, inkl. fire tillægsplader af møbelplade Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 75. Diam./L. 125/365. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Top med skjolder.

Moderne kunst og design, 19. maj 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK