2021/861
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Cirkulært spisebord af mahogni med massiv top, inkl. fire tillægsplader af møbelplade Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 75. Diam./L. 125/365. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Top med skjolder.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag