899/​161

“Christian IV på Trefoldigheden”. Christian IV var blevet ramt af en splint fra en kanon og styrter dødelig såret om, men han rejser sig mirakuløst med klud for øjet og bliver igen midtpunkt for sit mandskab. Sign. E 1803. Pen og laveret tusch på papir. Bladstørrelse 23×30.

Eckersberg genoptog motivet i 1832 (Emil Hannover nr. 467), efter at han havde udført de fire store malerier til krongemakket på Christiansborg i 1828. Dette ejes af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg. Han kan have været inspireret af den fremstilling af motivet, som Wilhelm Bendz i 1828 havde udført til Parolsalen efter Abildgaards skitse fra 1782.

Det måske mest kendte maleri af “Christian IV på Trefoldigheden” eller “Kong Christian står ved højen mast...” er udført af Vilhelm Marstrand til Christian IVs kapel i Roskilde Domkirke. Det målert 4,5×7 meter.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 175, 1965 nr. 248.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK