2004/311
Kinesisk terrin og fad af porcelæn, dekorerede i blå med landskaber og blomster. 18. årh. Terrin H. 19. L. 35. Fad L. 39. (2)
Terrin med restaureret bl.a. lågknoppen, større og mindre kanthak samt på den ene hanks øre, aflejringer indvendig. Låg med ridser og mærker. Fad med mindre uregelmæssighed på kant. Brugssslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag