872/​1541

Elias Modig, m. fl., Skt. Petersborg og Warszawa

Adolf Sper (Sperr), m. fl., Skt. Petersborg og Warszawa

Emil Radke, m. fl., Skt. Petersborg og Warszawa

Russisk flødekande af sølv, gadroneret korpus, punslet med blomster og bladværk, ovalt fodstykke, håndtag af elfenben. Elias Modig, guardein Mikhail Mikhailovich Karpinski 1831, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 102 gr. H. 9,5. L. 12,5.

Russisk kageskål af sølv, indvendig forgyldt, punslet med blomster og bladværk. Adolf Sper (Sperr), guardein Dmitri Ilich Tverskoi 1846, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 298 gr. H. 9. Diam. ca. 19,5.

Russisk thekande af sølv, indvendig forgyldt, punslet med blomster og bladværk, gadroneret korpus, otte-kantet fodstykke med perlestaf, med thesi til tuden. Kyrillisk mesterstempel II, guardein Andrei Antonovich Kovalski 1852, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 520 gr. H. 16. L. 22.

Russisk kaffekande af sølv, buklet korpus, graveret og punslet med blomster og bladværk, håndtag og lågknop af elfenben. Emil Radke, guardein Josef Sosikovski 1852, Warszawa bymærke, lødighed 84, varemærkestempel i form af en halvmåne og tre stjerner. Vægt ca. 746 gr. H. 21,5. L. 24. (5).

Proveniens: Flødekande og kageskål erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen. Thekande og kaffekande erhvervet 1920 i Warszawa af ægteparret i fællesskab.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK