1337/649
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret med riflet, horisontalt mønster i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20734. Kgl. P. H. 25.
4. sortering. Mindre overfladeridser.
Moderne kunst og design, 10. september 2013
Vurdering
Hammerslag