2022/271
Chatol af mahogni, overdel med to spejldøre bag hvilke små rum og skuffer, tidligere underdel med små og store skuffer, skriveklap mangler, beslag af messing. 18./19. årh. H. 244. B. 118. D. 61.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Revner i træet. 2 x Nøgle medfølger. Skriveklap mangler. Overdel og underdel ikke sammenhørende.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag