2022/​271

Chatol af mahogni, overdel med to spejldøre bag hvilke små rum og skuffer, tidligere underdel med små og store skuffer, skriveklap mangler, beslag af messing. 18./19. årh. H. 244. B. 118. D. 61.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Revner i træet. 2 x Nøgle medfølger. Skriveklap mangler. Overdel og underdel ikke sammenhørende.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag