Beate Andersen (f. København 1942)
Skulpturel vase af stentøj. Dekoreret med geometrisk mønster i hvid og sort. Indvendigt dekoreret med mat rustrød glasur. Sign. Beate, 2000. H. 33,4. B. 16. L. ca. 19,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.