2043/​830

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Rund vase af stentøj, dekoreret med auberginefarvet glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 15,8. Diam. 19.

Øverste kant med lille stødmærke/revnedannelse i glasurens overflade.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK