2043/830
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Rund vase af stentøj, dekoreret med auberginefarvet glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 15,8. Diam. 19.
Øverste kant med lille stødmærke/revnedannelse i glasurens overflade.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag