2436/​525

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Pyramide”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1945–1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 3053 g. (84)

Bestående af: 12 middagsgafler L. 18,2., 11 middagsskeer L. 18,5., 12 frokostknive med langt skaft L. 20,6., 13 dessertskeer L. 16,5., 11 kagegafler L. 14., 11 mokkaskeer L. 10,5., 6 teskeer L. 12., 1 kageske med stål L. 15,8., 1 kort pålægsgaffel L. 11,5., 1 mellem pålægsgaffel L. 14., 1 sauceske L. 18., 1 saltske L. 5,2., 1 serveringsske L. 20., 1 serveringsske L. 21., 1 steggaffel L. 20.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Knive med omfattende slitage, herunder nogle buler på hule skafter samt slibemærker på stålblade.

Moderne kunst og design, 3. september 2024

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK