2436/​525

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Pyramide”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1945–1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 3053 g. (84)

Bestående af: 12 middagsgafler L. 18,2., 11 middagsskeer L. 18,5., 12 frokostknive med langt skaft L. 20,6., 13 dessertskeer L. 16,5., 11 kagegafler L. 14., 11 mokkaskeer L. 10,5., 6 teskeer L. 12., 1 kageske med stål L. 15,8., 1 kort pålægsgaffel L. 11,5., 1 mellem pålægsgaffel L. 14., 1 sauceske L. 18., 1 saltske L. 5,2., 1 serveringsske L. 20., 1 serveringsske L. 21., 1 steggaffel L. 20.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Knive med omfattende slitage, herunder nogle buler på hule skafter samt slibemærker på stålblade.

I Lyngby
Vur­dering

30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?