Dansk maler, 19. årh.
Kystparti med en fisker, der vender hjem ved solnedgang. Usigneret. Olie på lærred. 26,5×34,5.
Mindre trykmærke fra blændramme. En enkel meget minimal afskalning samt et par overfladiske ridser. Rensning anbefales.