Foto endnu ikke klar
893/​60

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Torvehandel på en gade i Napoli. Kvinder sælger frugt og grøntsager. Sign. Paul Fischer Vomero Napoli 1922. Olie på lærred. 58×75.

Vomero er en bydel i Napoli.

Folkelivsskildringen her blev til på Fischers anden Italiensrejse i 1922 - også i 1894–95 besøgte Fischer Italien samt Nice og Paris. Som i københavnerbillederne er det det brogede gadeliv, der har fanget malerens interesse, og torvedagen i Vomero-kvarterets gader adskiller sig såmænd ikke så meget fra handelslivet på Højbroplads og Gammel Strand. Her er de kække cigaretrygende gadedrenge, den unge kønne pige med sine indkøb og det brogede udbud af varer, som handlerne og de handlende flokkes om. Dog er den ofte lidt triste københavnske dis skiftet ud med dejligt italiensk sensommersolskin, som især afslører sig i billedets venstre side.

Proveniens: Paul Fischers dødsboauktion, Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 124.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK