2044/233
Kinesisk lågkrukke dekoreret med okseblods glasur, 19. årh. H. 29 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Nicks on cover and along bottom rim and invert rim on top. Few cracks to the glaze. Firing defects and some crackle in glaze.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud