Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Fodboldspillere. Sign. Jais 16. Olie på plade. 44×35
Udstillet: “Jais Nielsen”, Galerie 1900–2000, Paris, 1986, kat. nr. 15. Proveniens: Jais Nielsens familie indtil 1986. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020