Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Hestehoved”. Modifikation. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 74×86
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1978–1989”, Aarhus, 2015, nr. O 52, gengivet i farver side 336. Litteratur: Registreret i Michael Werners arkiv under nr. PK 65/A. Udstillet: “Per Kirkeby. Übermalungen 1964–1984”, Kunstraum München, 1984 og Spendhaus Reutlingen, 1984/85, kat. nr. 54, gengivet i farver i kataloget. Proveniens: Galerie Jerome, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020