Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Strandparti fra Moesgaard. Sign. J. La Cour 11–12 juli 1889. Olie på lærred. 43,5×74.
Litteratur: Lars Morell “200 års kunst i Aarhus” s. 61: “Janus La Cour er den første Aarhus kunstner, hvis indre liv vi kender. Allerede fra drengeårene var han outsider. Han har været i stand til at bære ensomheden. Janus La Cour havde dette utrolige commitment - han arbejdede hele tiden, fordybede sig i en enhver detalje, tegnede omhyggelige skitser og arbejdede dem sammen til færdige kompositioner.”
Kunsten i og omkring Aarhus, 31. januar 2017
11 bud