12048/7
“Saksisk Blomst”. Dele til kaffe- og middagsservice af porcelæn, dekoreret med blomster i farver og guld. Kgl. P. 19. årh. (ca. 82)
Bestående af : 12 kaffekopper 12 tekopper 1 kaffekande sukkerskål Flødekande 12 sidetallerkner Kageopsats og kagefad 12 middagstallerkner 12 frokosttallerkner 12 dybe tallerkner 2 stegefade 2 asietter Ovalt fad
Fremstår med alm. alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 26. november 2020
Vurdering
Hammerslag