2115/10
Jørgen Emil Aabye (f. Gadstrup 1868, d. København 1959)
Rygvendt kvinde i atelier. Sign. monogram 1912. Olie på lærred. 83×60.
Udstillingsetiket 1912 på blændrammen.
1907/712.
Enkelte mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag