822/167
Nicoline Tuxen (f. København 1847, d. Frederiksberg 1931)
“Kirsebærgrene”. Sign. monogram 93. Olie på lærred. 57×79.
Udstillet: Charlottenborg 1894 nr. 408.
Malerier, 27. september 2011
Vurdering
Hammerslag