2027/693
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 40”. Tre pers. fritstående sofa samt stol af mørkbejdset eg. Sider og hynder betrukket med lys uld. Udført hos Getama, 1970'erne. Sofa: H. 73. L. 216. D. 77. (2)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene side på sofa med defekter på uld. Anden side flosset.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag