2027/​693

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 40”. Tre pers. fritstående sofa samt stol af mørkbejdset eg. Sider og hynder betrukket med lys uld. Udført hos Getama, 1970'erne. Sofa: H. 73. L. 216. D. 77. (2)

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene side på sofa med defekter på uld. Anden side flosset.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK