2416/​790

Søren Kongstrand (f. Ejerslev, Morsø 1872, d. Esbjerg 1951)

Jørgen Mogensen (f. Århus 1927)

Ørnekande af lertøj, dekoreret med kobberlustreglasur. Usigneret. Samt vase af stentøj, modelleret i relief med figurer, dekoreret Sung glasur med blå undermaling. Sign. monogram, Kgl. P. 21486. Udført 1961. H. 23,5 og 20. (2)

Kande med nogle mindre afslag.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag