Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
Malene Müllertz (f. 1949)
Lågkrukke af porcelæn modelleret i let konveks sekskantet form. Dekoreret med transparent glasur og gylden kantdekor og løvemotiv på indersiden af låget. Stemplet monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 5813, 7011. H. 10,8. Diam. 11,7. Kantet lågæske af stentøj. Dekoreret med grå glasur med geometrisk stregdekor i lysegrå glasur. Indvendigt med transparent glasur. Sign. monogram, 83. Unik. H. maks. 8. B. 9,8. L. 13,5. (2)
Proveniens: Tidligere statsminister Poul Schlüter.