Tre vaser af klart og gult matteret glas i hhv. rund, oval og rektangulær form med overfang/underfang af hhv. rødt, auberginefarvet og grønt glas, udskåret med motiver af bær, blade og blomster. Sign. Daum Nancy med Lorraine-korset. H. 6,7., 9,5 og 12,5. (3)
Proveniens: Frederik VIII af Danmarks samling af glas; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
46 bud