Ida Schiøttz-Jensen (f. Horsens 1860, d. Roskilde 1933)
Interiør fra klosterkirken i Horsens. Sign. Ida Schiøttz-Jensen samt på udstillingsetiket bagpå. Olie på lærred. 56×77,5.
Lærredet er dubleret. Forreste lærred sandsynligvis todelt skabende en tværgående, vandret krakelering. Behov for rensning. Krakeleringer samt enkelte afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020