919/​58

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Erhvervet af Vestfoldmuseene/Larvik Museum (Norge) marts 2024

Portræt af Anna Joachima Danneskiold-Laurvigen, f. Ahlefeldt (1717–1795) i brun silkekjole, hvidt hovedtøj og hvidt fichu (tørklæde af let stof til at dække halsudskæringen med; trekantet tørklæde). Hun blev gift 1744 med greve og officer Frederik Danneskiold-Laurvigen (1717–1762). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 68×55. Samtidig ramme.

Se Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 529. Nærværende maleri er med al sandsynlighed et forarbejde til dette maleri, som viser den portrætterede næsten i hel figur siddende ved et vindue.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK