1946/22
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Grønlands fjordparti med fanger familie. Sign. Emanuel A. Petersen Olie på lærred. 70×100.
Mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag