2022/​528

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-52A”. Bord med stel af sortlakeret stål og plade af sortbejdset eg. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. H. 72. L. 141,5. B. 85.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Top med nogle stødmærker.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag