900/​143

DANSKE LOV

Kong Christian Den Femtis Danske Lov. Kbh: Joachim Schmedtgen 1683. 1. udg. 4to. Med portræt. Bred margin. [16] 1014 [43]. Titelblad og portræt forstærket i indre margin. Indb. i 1700-tals helbind af kalv, ryggen restaureret, med rødt helsnit.

Danske Lov er det mest omfattende lovkompleks i dansk retshistorie.

Bibl. Dan. I 640, Thesaurus #431.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK