DANSKE LOV
Kong Christian Den Femtis Danske Lov. Kbh: Joachim Schmedtgen 1683. 1. udg. 4to. Med portræt. Bred margin. [16] 1014 [43]. Titelblad og portræt forstærket i indre margin. Indb. i 1700-tals helbind af kalv, ryggen restaureret, med rødt helsnit.
Danske Lov er det mest omfattende lovkompleks i dansk retshistorie.
Bibl. Dan. I 640, Thesaurus #431.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021