2124/519
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med stel af mahogni, samt tilhørende skammel med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2207 og 2202. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik, stol mærket. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, slitage og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud