2124/​519

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et par lænestole med stel af mahogni, samt tilhørende skammel med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2207 og 2202. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik, stol mærket. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, slitage og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

15 bud

9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK