2346/​513

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af fire skabe, otte bogreoler og fem sokler, skabe samt syv bogreole med messingforede samlingshuller. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, nogle moduler mærket. H./B. 76. D. 27,5/36. (17)

Nøgle medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. To messingstykker i nøglehul mangler. Nogle dybere hak og ridser. Malingstænk. Holes in back.

Moderne kunst og design, 14. november 2023

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

28.000 DKK