Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, 1972. Sign. Asger Jorn -72. Med dedikation.: “Til min ven Verner Permild fra Nanna og Asger Jorn 24–3-73”. Udgivet af Kestner-Gesellschaft, Hannover. Trykt hos Clot Bramsen & Georges, Paris. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5×48. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo, nr. 427. Proveniens: Verner Permild, København. Herefter nedarvet i familien.
CoBrA, 13. december 2022
23 bud