2039/​307

Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. Knyttet med korkuld på silkekæde. Ca. 700.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 230×145

Minimal slitage på frynser.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

10 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK