2039/​307

Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. Knyttet med korkuld på silkekæde. Ca. 700.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 230×145

Minimal slitage på frynser.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

10 bud

6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.