KH Würtz
Vase samt tekande af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkegrå og gråhvid glasur med transparente og okkerbrune elementer. Sign. Würtz. Unika. Vase: H. 16,5. Diam. 21. Tekande: H. 17. L. 21. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tekande: 2. sortering, tud med fordybning i selve stentøjsmassen hidrørende fra fremstillingen. Se venligst detaljefoto.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024