Foto endnu ikke klar
895/​47

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

To lys på et bord. Usigneret. Attesteret på bagsiden (under dublering) af kunstnerens hustru Ida Hammershøi: “malet af Vilhelm Hammershøi attesteres: Ida Hammershøi”. Ca. 1901. Olie på lærred. 30×22.

Proveniens: Ida Hammershøi (1916). Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 165.

Dette værk med to tændte stearinlys i et par empirestager af sølv, placeret let forskudt tæt bagved hinanden, er en studie, som Hammershøi har brugt i flere forskellige betydningsfulde værker. Først og fremmest i det meget store værk “Fem portrætter” fra 1901–1902 (Thielska Galleriet, Stockholm). Hammershøi har i flere studier til “Fem portrætter” eksperimenteret med lysene og deres placering. I en studie står der tre lys adskilt på langs af bordet, i en anden studie er de to lys adskilte på langs af bordet, det ene skjult bag Svend Hammershøi. I den endelige version af maleriet, står de to lys som et par tæt ved siden af og let forskudte i forhold til hinanden, til højre på bordet foran portrættet af J. F. Willumsen. Et andet lys er skjult bagved Svend Hammershøi ved den anden ende af bordet.

De to samme lys med næsten samme placering har Hammershøi også brugt i “Møntsamleren” fra 1904 (Nasjonalgalleriet, Oslo).

I begge ovenstående værker har de to tændte lys og deres placering en meget central betydning for lyssætningen, farverne og kompositionen i malerierne. At Hammershøi har brugt de to lys med næsten identiske placeringer i flere forskellige værker, fortæller også noget om Hammershøis måde at arbejde på. Han gentager og genbruger mange forskellige faste elementer i mange af hans arbejder.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

300.000–500.000 DKK

Hammerslag

2.000.000 DKK