12203/​38

Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)

To justérbare bordlamper med stammer af forkromet metal. Skærm og fod af hhv. pink- og sortlakeret metal. Udført hos Koranda. 20. årh.s første halvdel. H. 45. (2)

Tegn på alder, ridser, skrammer og mindre buler.

Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK