12203/38
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
To justérbare bordlamper med stammer af forkromet metal. Skærm og fod af hhv. pink- og sortlakeret metal. Udført hos Koranda. 20. årh.s første halvdel. H. 45. (2)
Tegn på alder, ridser, skrammer og mindre buler.
Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022
Vurdering
Hammerslag