Svensk messingfæstet kårde omkring 1780 for infanteriofficer med kanneleret knob og ca. 75,5 cm. lang tveægget klinge med sekssidet tværsnit, russisk? officerskårde omkring 1850 med ca. 88,5 cm. lang enægget klinge, messingfæstet fransk? horschfænger omkring 1770 med ca. 56,5 cm. lang tveægget klinge samt hirschfænger med drejet trægreb og ca. 42 cm. lang knækket klinge. (4)
Klingerne rustmærkede. kårdene med manglende beviklinger og den ene mangler parerpladen.
Varia, 27. september 2018