1409/​1617

Rococo miniature hovedvandsæg af guld, antagelig vedhæng til chatelaine, drevet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, top med øsken, på rundt fodstykke, indvendig med original svamp. Ustemplet. Ca. 1760–1770. Vægt ekskl. svamp 5,6 gr. H. incl. øsken 4,2.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Topkant med lille hul, bundkant med manglende kantstykke.

Varia, 27. februar 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag