Arne Bang, m.fl. (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Vibeke Alfelt, m.fl. (f. København 1934, d. sst. 1999)
Gudmund Olsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1913, d. Røsnæs 1985)
En samling på 12 sæt juleskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv med emaljedekor. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Samlet vægt 995 g. (24)
Bestående af: 1933: Ib Lunding. Ske og gaffel. L. hhv. 15,6 og 16. 1937: Palle Suenson. Ske og gaffel. L. 16. 1930: Arne Bang. Ske og gaffel. L. hhv. 15,3 og 16., 1939: Olaf Stæhr-Nielsen. Ske og gaffel. L. hhv. 15,4 og 16., 1943: Olaf Stæhr-Nielsen. Ske og gaffel. L. 15,5., 1948: Ilse Nanbaldian. Ske og gaffel. L. 16,3. 1949: Mogens Nilson. Ske og gaffel. L. 16,3. 1951: Eigil Jensen. Ske og gaffel. L. hhv. 15,7 og 15,8. 1976: Gudmund Olsen. Ske og gaffel. L. 16,2. 1978: Vibeke Alfelt. Ske og gaffel. L. 16,3. 1981: Falke Bang. Ske og gaffel. L. hhv. 16,4 og 16. 1986: Bent Karl Jacobsen: Ske og gaffel L. 16,5 og 16,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med slitage i forgyldning. 1951: gaffel og ske L. 15,7 og 15,8: skeen med indgravering “Skur” på bagsiden af skaft.
891280 |