1908/804
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4½/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal, overskærm af hvidlakeret metal, mellem- og underskærm af flerlags opalglas, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
14 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||