893/310
Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Klassisk mirab design rigt prydet med vaser, fuglemotiver, arabesker, palmetter, blomster og bladværk på lys bund. Partier med metaltråde. Øverste venstre hjørne af hovedbort med monogramsignatur. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 151×120.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag