Foto endnu ikke klar
895/​735

Helmut Newton (f. Berlin 1920, d. Hollywood 2004)

“Helmut Newton SUMO”, London, Taschen 1999. Storformat-bog. 50×70 cm. Nummereret og signeret af Helmut Newton, 07034/10.000. Med bogstøtte designet af Philippe Starck. Original emballage medfølger.

SUMO er en titanisk bog i enhver henseende. Det er en hyldest til en af det tyvende århundredes mest indflydelsesrige, spændende og kontroversielle fotografer. Bogen måler 50×70 cm, vejer ca. 30 kg og indeholder 464 sider med et bredt udvalg af over 400 billeder, hvoraf de fleste offentliggøres for første gang. Bogen dækker alle aspekter af Newtons karriere: fra hans mode fotografier, som viste vejen for generationer af fotografer, til hans nøgenbilleder og celebrity portrætter.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK