876/​1

F. C. Gröger (f. Pløn 1766, d. Hamborg 1838)

Købt af det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2017.

Portræt af søofficer Louis de Coninck (1788–1840). Usigneret. Olie på lærred. 68×55.

Louis de Coninck var søn etatsråd Frédéric de Coninck til Dronningegård. Han gjorde karriere i søværnet og han bærer på maleriet søofficerens jakke. Louis de Coninck var bl.a. chef for vagtskibet ved Altona i 1823 og 1824 og i 1835 for fregatten Bellona på togt i Middelhavet, hvorfra han hjemførte en del af Thorvaldsens arbejder.

Han var desuden redaktør og udgiver af “Arkiv for Søvæsen”.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK