1904/1617
Tre asiatiske gudefiguer af hhv. patineret bronze og udskåret træ i form af gående Buddha, Ganesh samt Naga Buddha, den ene på sokkel af træ. 19.-20. årh. H. 28/36, 17 og 16,5. (3)
Naga Buddha mangler topornament, revne i træet. Gående Buddha irret og med revne ved skål.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud