1650/​8

Russisk senempire lysekrone af delvist forgyldt bronze, bundskål af klart glas, otte svungne lysarme. 19. årh. H. 78. Diam. 77.

Proveniens: Tidligere på Lundsgaard Gods ved Kerteminde.

Brugsslitage. Bundskål med enkelte kantafslag.

Ældre malerier og møbler, 12. december 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK