1650/8
Russisk senempire lysekrone af delvist forgyldt bronze, bundskål af klart glas, otte svungne lysarme. 19. årh. H. 78. Diam. 77.
Proveniens: Tidligere på Lundsgaard Gods ved Kerteminde.
Brugsslitage. Bundskål med enkelte kantafslag.
Ældre malerier og møbler, 12. december 2016
Vurdering
Hammerslag