12103/32
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med blå, brun og grøn glasur på lys bund. Sign. HAK. Sofie Lundstein, Udført hos Kähler. Indsats af metal. H. 56,5. Diam. 39.
Lidt glasur afslag og lidt ridser i glasur.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud